Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen, EN 115 normuna göre tasarlanmış yürüyen merdivenler sıkı bir kalite kontrol sistemi ile denetlenerek imal edilmektedir.
Standart tasarımlar kullanılmakta olup, müşteri ihtiyacına göre özel tasarımlar yapılabilmektedir.
Çelik konstrüksiyonlarında, ölçü hatalarını ve kaynak çekmelerini en aza indiren özel tasarım kalıp sayesinde, proses kontrollerinde hata yüzdesi sıfıra yakın olup bir çok ziyaretçiyi şaşırtmaktadır.
Yürüyen merdivenin en önemli aksamlarından olan, alt ve üst istasyonlar özel kalıplarda standart olarak üretilmektedir. Kullanılan tüm istasyon rayları, soğuk çekme ve yüzeyleri konfor için temizlenmiştir. Tahrik sisteminde kullanılan tüm malzemeler, sertifikalı vasıflı çeliklerden seçilir. Ayrıca, tüm çelikler aşınmaya karşı sertleştirilmiştir. Seçilen rulmanlar ömür açısından diğer rulmanlardan çok üstündür bu da uzun yıllar merdivenin sorunsuz çalışmasını sağlar.
Yürüyen merdivenin tasarımı sırasında en önemli unsur, ilgili standardından taviz vermeden binanın yapısına en uygun yürüyen merdiveni ortaya çıkarmaktır. Yürüyen merdivenlerde en önemli husus yolcu güvenliğidir. Tasarım aşamasında ilk ele alınan husus da budur.
İlk keşif sonrasında elde edilen veriler doğrultusunda yürüyen merdivenin taşıyıcı karkasının üç boyutlu olarak tasarımı yapılır. Daha sonra, taşıyıcı karkas statik ve dinamik analizleri bilgisayar ortamında uygunluğu doğrulanır. Bu test sonucunda, bir problem tespit edilmezse karkasa diğer yürüyen merdiven ekipmanları yerleştirilir ve tam kapasitede çalışırken binaya gelebilecek yükler hesaplanır ve proje sahibine bildirilir. Bina ölçülerinden dolayı yürüyen merdivende standart dışı uygulama olduğunda 3 boyutlu tasarım çalışmasında gerekli kontroller yapılır. Gerektiğinde risk ekibi toplanarak, risk analizi prosesi uygulanır. Böylece maksimum emniyet ve müşteri memnuniyeti sağlanmış olur.